Városi ballagás (2007)
"Hányféle találkozás,
együttlét, különválás, búcsúzás!
Hullám a hullámmal,
virág a virágtól,
szélcsendben, szélben,
mozdulva, mozdulatlanul,
hány és hányféle színeváltozás,
a múlandó s a múlhatatlan
hányféle helycseréje!"
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Kedves Ballagó Pápai Diákok!
Pilinszky János e soraival köszöntöm Önöket, köszöntelek benneteket városi ballagási ünnepélyünkön.
"Múlandó" és "múlhatatlan". Mi is jellemezhetné jobban e napot, mint e két szó?!
Ti, a csupán néhány hónapja „maturandus"-szá, azaz érendővé nyilvánított végzős diákok, elérve az éretté válás útjának végére, e napon végleg elbúcsúztok iskolátoktól, tanáraitoktól, diáktársaitoktól, mindazoktól, akikkel együtt voltatok az elmúlt évek alatt.
Ma minden és mindenki benneteket ünnepel. A feldíszített tantermek, az aggódó, könnyekkel teli, de büszke szülői tekintetek, az elmúláshoz soha hozzászokni nem tudó, töprengő tanárok.
A tarisznya a vállatokon szimbólumokat rejt, útravalót, segítséget felnőtt életetekhez. De éppúgy rejti diákéveitek küzdelmeit, sikereit, csalódásait, megvalósult álmaitokat és elszalasztott lehetőségeiteket, emlékeztet számtalan egyéni és közösen megélt élményre, az osztálykirándulásokra, a különböző iskolai rendezvényekre, a mindennapok feladataira, nehézségeire, és felidézi igazi, egész életre szóló barátságok, számos kibontakozó bizalmas, meghitt vagy remélt diákszerelem emlékét.
Az a közösség, amely éveken át volt együtt mind e jóban és viselte a rosszat, így együtt már soha többé nem lesz.
Múlandó és múlhatatlan cserél helyet, mint Pilinszky János versében.
Ám most is igaz, amit Széchenyi István egykor oly találóan leírt: „A múlt már elesett hatalmunkból, a jövendőnek azonban még urai vagyunk".
A múltnak, a tegnapnak tehát ettől a pillanattól helyt ad a jövő, a holnap.
Mindenkiben joggal felmerülhet azonban: milyen is ez a holnap egyáltalán?
Nem hiszem, hogy a jövő az álmok, a fantazmagóriák világa, nem is valamilyen titokzatos, felénk közelítő végzet - még akkor sem, ha érhetnek minket kellemetlen meglepetések.
A jövő abból épül fel, amit ma megteszünk, amit ma megálmodunk, eltervezünk. A jövő ezért ma is valamilyen titokzatos módon itt van velünk.
Meggyőződésem, hogy minden ember arra van rendelve ezen a világon, hogy boldoguljon, hogy megtalálja a maga helyét a világban. Arra vagyunk kitalálva, hogy sikerüljön az életünk! Márai Sándor a boldogság kereséséről egy helyen ezt írja:
„A legtöbb ember egy életet tölt el azzal, hogy módszeresen, izzadva, szorgalmasan és ernyedetlenül készül a boldogságra. Terveket dolgoznak ki, hogy boldogok legyenek, utaznak és munkálkodnak e célból, gyűjtik a boldogság kellékeit, a hangya szorgalmával és a tigris ragadozó mohóságával. S mikor eltelt az élet, megtudják, hogy nem elég megszerezni a boldogság összes kellékeit. Boldognak is kell lenni közben. S erről megfeledkezünk."
A boldogságot nem célként kell tehát megjelölnünk, hanem állapotként megélnünk. A boldogságot abban kell megtalálnunk, amiben élünk.
Egy alkalommal körkérdést intéztek nagy emberekhez, hogy ha teljesítenék egy kívánságukat, mik szeretnének lenni, mivé szeretnének válni? Az egyik Nobel-díjas kutató ezt válaszolta: „Az a fiatalember szeretnék lenni, aki akkor voltam, amikor az akartam lenni, ami most vagyok."
Kedves Ballagók!
Sok szempontból életetek egyik legszebb szakaszában jártok. Minden lehetőség, minden esély és minden remény veletek van. Úgy tűnik, szerencsés csillagzat alatt léphettek a holnapba.
Mindenesetre szerencsésebb csillagzat alatt, mint a dédszülőké volt, akiknek kétszer-háromszor is teljesen újra kellett kezdeniük az életüket, szerencsésebb, mint a nagyszülőké, akiknek az egész élete egy diktatúrában telt el, és szerencsésebb, mint a szülőké, akik fiatal korukban nem utazhattak, nem tanulhattak szabadon. Ti tanulhattok, utazhattok, sőt, szabadon beszélhettek. Nemsokára megöröklitek ezt az országot, ezt a világot tőlünk. Ti lesztek azok, akik a nemzet jövőjét írjátok majd.
Ne gondoljatok rendkívüli dolgokra - elég, ha nagy dolgokra gondoltok. Nemsokára Ti fogtok dolgozni, Ti fogtok alkotni, Ti fogtok igazgatni, irányítani, nyilatkozni és szerepelni, Ti fogtok tanítani és talán közületek fog valaki itt állni a helyemen, hogy a majdani ballagóknak valami okosat mondjon.
Rátok vár az élet megújításának, továbbadásának, a gyermeknevelésnek ősi hivatása. Ezek mindegyike, különösen, ha szívvel-lélekkel csinálják, ha jól csinálják, embert próbáló, nehéz feladat: a szó legszorosabb értelmében nagy tett. Nem rendkívüli, hiszen minden előttünk járó nemzedék kipipálta ezeket a feladatokat. A kérdés azonban az: boldogok tudunk-e lenni közben?
Tudom, hogy mindezek egyelőre nagyon távolinak tűnnek számotokra, hiszen holnapután elkezdődik az igazi számonkérések időszaka.
Nagy megmérettetés előtt álltok, hiszen számot kell adnotok mindarról, amit középiskolás éveitek alatt elsajátítottatok.
Ennél azonban sokkal többről van szó.
Tanáraitok arra törekedtek az évek során, hogy az állandó, az örök értékeket ismertessék meg veletek, hogy megértessék, hogy a magyar nyelv, a történelem, a matematika, az irodalom és a többi tantárgy számotokra nem egyszerűen csak tantárgy, hanem a gondolkodás, a világnézet, az erkölcsiség forrása és alakítója, a teljes ember alkotóeleme. Arra törekedtek, hogy megadják az igazi indíttatást, a tudás lehetőségét, hogy segítsenek eligazodni az élet dolgai közt.
Munkájuk nyomán kialakult és elmélyült világszemléletetek, az a fajta világlátás, ami abban segít, hogy meg tudjátok különböztetni a jót és a rosszat, a fontosat és az értéktelent. Tapasztalhattátok, hogy milyen a sikerhez vezető út, és hogy a kudarcot hogy lehet, és hogy kell leküzdeni. ...
"Légy végezetül erős, hogy téged a jószerencse felette föl ne emeljen, avagy a rossz szerencse le ne verjen.
Légy alázatos is, hogy az Isten téged felmagasztaljon itt és a jövendőben.
Légy bizony mértékletes, hogy mértéken túl senkit ne büntess vagy kárhoztass.
Légy szelíd, hogy az igazságnak soha ellene ne állj.
Légy tisztességtudó, hogy szánt szándékkal soha senkit szégyenre ne vigy.
Légy szemérmetes, hogy a gonosz kívánság valamennyi fertőjét, miképpen halálnak ösztökéjét elkerüljed".
Kedves Ballagók!
Szent István király szavaival kívánok nektek szerencsés utat és megérkezést.