Augusztus 20-i ünnepély (2005)
„A haza nem csak föld és hegy, halott hősök, anyanyelv, őseink csontjai a temetőkben, kenyér és táj. Nem! A haza te vagy, szőröstül-bőröstül, testi és lelki mivoltodban. Ő szült, ő temet el, őt éled és fejezed ki, mind a nyomorult, nagyszerű, lángoló és unalmas pillanatokban, melyek összessége életed alkotja. S életed a haza életének egy pillanatja is..." - írta Márai Sándor Füves könyvében.
Tisztelt Polgármester Úr! Hölgyeim és Uraim! Tisztelt ünneplő Közönség!
Köszöntöm Önöket augusztus 20-án, a magyarok egyik legnagyobb ünnepén, I. (Szent) István király, első keresztény magyar királyunk, a magyar állam megalapítója ünnepén.
Szent István király élete és négy évtizedes uralkodása több mint 1000 év távlatából a haza történelmének csupán egyetlen pillanata volt. Ez a pillanat azonban az egész nemzet sorsát meghatározta. Mit is tett ő? Mi az a mű, amelyet évről évre megidézünk így augusztus 20-án?
Őseink, amikor 1100 éve ide érkeztek, hazát, azaz otthont kerestek. Nem mintha addig nem lett volna nekik.
Hazájuk nemzetségük, otthonuk saját családjuk volt. Esténként, amikor a nagycsalád körbeülte a sátor közepén lobogó tüzet, mindenki tudta, hogy hová tartozik. Összetartoztak családjukban, mert együtt élték az életüket. Összetartoztak, mert egymásért végezték azt a mai szemmel nézve talán elképzelhetetlenül kemény munkát, amit a vándor nomád életmód jelentett. És összetartoztak nemzetükben, amely a pusztai szomszédokkal vívott harcokban védelmet adott mindannak, amit szerettek. Összetartoztak, mert nap, mint nap újra meg kellett tapasztalniuk: csak együtt maradhatnak meg. Aztán eljött a nap, amikor el kellett dönteniük, merre menjenek tovább.
Amikor Szent István ezer évvel ezelőtt jövőnkről határozott, három út közül választhatott. Az első út a Koppányok és Vazulok útja volt.
Ők elzárkózva mindentől, ami új, körömszakadtukig ragaszkodva a dicső múlthoz, a hétköznapok kihívásait szóra sem érdemesítve éltek. Hogyan is írja Széchenyi? „Az emberi gyengeség a múltat s régit mindig nagyobb fénybe szokta állítani, mint a jelent s a jövendőt." Ez az út azonban pusztulásba vitt. Ezen a földön így hullott szét a hunok és az avarok birodalma, s megannyi pusztai népé.
A második út az Orseolo Péterek és a Salamonok útja volt. Ők azt hirdették, hogy a múltat el kell felejteni, egyszer s mindenkorra le kell zárni. Szívesen találtak ki új dolgokat, miközben minden baj és probléma megoldását külhonban fogant ötletektől remélték. Ők azután nem átallották hűbéreskü fejében idegen uralkodók idegen hadseregeit igénybe venni honfitársaik letörésére és zsebeik megtömésére. Nem véletlen, hogy uralmuk sosem lehetett tartós hazánkban.
Tisztelt Ünneplő Közönség!
Szent Királyunk tudta, egyik út sem járható. Az általa választott út gyökeresen eltért az előző kettőtől. Ő a való élet iránti tisztelettel és nagy gyakorlati érzékkel meglátta: nemzetünk csak akkor maradhat meg, ha gyökereiben szilárdan megkapaszkodva, mindennapjait a kor kívánalmaihoz tudja igazítani.
Művét időtálló, örök emberi értékekre építette fel. Népünk a kereszténység felvételével egyenrangú tagja lett az európai népek akkoriban formálódó családjának. Megtanulta mindazt, amit a nyugattól megtanulni érdemes volt.
Jelszava - „Vendég jön - Krisztus jön" - nemzetünk részévé tette mindazokat, akik bebocsátást kértek országunkba, és hajlandóak voltak megdolgozni saját boldogulásukért, s ezzel választott Hazájuk előmeneteléért vagy - ha a sors úgy hozta - védelméért.
Ugyanakkor Szent István gondosan ügyelt arra, hogy a magyarság érdekei ne sérüljenek. Fegyverrel verte el határainkról a hódítókat, bárhonnan érkeztek is, és - bár szinte egész Európával kereskedett - sosem lett senkinek a hűbérese. Gondosan ügyelt önazonosságunk, hagyományaink, szokásaink megőrzésére. Fiát, Imrét is arra inti, hogy kövesse ősei útját: „Aki ugyanis megveti, amit megszabtak atyai elődei, az isteni törvényekre sem ügyel... Mely görög kormányozza a latinokat görög módra, avagy mely latin kormányozza a görögöket latin módra? Semelyik. Ezért hát kövesd szokásaimat, a tieid közt kimagasló így leszel, s az idegenek dicséretére szert így teszel."
Amikor azután 1000 évvel ezelőtt a kereszténység felvételével, a letelepedéssel s az államalapítással eldőlt, hogy innen soha többet nem kell továbbmenniük, eleink belefoghattak állandó otthonuk felépítésébe.
A Szent Király művének legnagyobb eredménye éppen az, hogy hazánk számára kijelölte az új, független európai életet, s ezzel véget vetett a hosszú vándorlás létbizonytalanságának. Szilárd, tervezhető jövőt teremtett meg nemzetünk számára. Azóta is - néhány ránk kényszerített kitérőt leszámítva - ezen az úton járunk. Művének nagysága abban mérhető le igazán, hogy nemzetünk számára az ezredéves vándorút végállomásaként biztonságos és lakható otthonná tette a Kárpát-medencét.
Élete a Haza életének csak egy pillanata volt - mégis a legelső, s így az összes többinek irányt mutató és a mai napig tanulságokkal, igazságokkal szolgáló pillanat.
Tanulság
- arról, hogy a népek országútján a fennmaradáshoz, egy új és jobb életmódhoz az országot összetartani, megvédeni és nemzetközi elismertségét biztosítani csak az európai rendhez igazodva lehet. Ahogy Szent István törvényében is mondja: „úgy szabtunk módot a mi népünknek, hogy élne tisztességes és háborúság nélküli békét";
Tanulság
- arról, hogy a fennmaradáshoz gyakran új életformára kell térni, ami nehéz út lehet, de drámákkal szabdalt belső átalakulás folyamatát végig kell vinni;
Tanulság
- arról, hogy a belső átalakuláshoz, európai helyünk biztosításához létre kell hozni és támogatni kell az oktatás és kultúra intézményeit; sorsunk romlására, önmagunk és történelmi örökségünk megtagadására vezetne, ha a kultúra és az oktatás lebecsülésének bűnébe esnénk;
Tanulság
- arról, hogy jól kormányozni csak a kormányzottakkal együtt lehet, ahogy Szent István tette, akinél nagy szerepe volt a megyének, a városoknak, a püspökségeknek, a helyi és központi szervek harmóniájának.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Folytathatnánk a tanulságok sorát a vendég és jövevény népek, a más kultúrák megbecsülésével, a magántulajdon tiszteletével, a gyengék segítésével.
Milyen igaz a mondás: a múltnak tudója lehet csak a jövőnek mestere! Első királyunk példája és gondolatai segítsenek bennünket megérteni és megoldani jelenünk gondjait, jövőre vonatkozó elképzeléseit, hogy hasznára legyünk nemcsak magunknak, hanem mindazoknak is, akik velünk élnek, s akik utánunk jönnek. Istenben, magunkban és a jó szerencsében bízva kérjük szent királyunk áldását e földi hazára és jövőnkre!
Köszönöm megtisztelő figyelmüket!